Головна › МАТЕРIАЛИ › Прес-iнформ › 4

ЖИВИЙ ЩИТ МИРУ

(“Демократична Україна” №29 (22820) 15.04.2004 р.)

З того часу, як генеральному секретареві ООН Кофі Аннану голова Міжнародного комітету захисту прав людини І.В.Данилов у Національному музею Чорнобиля вручив високу нагороду – диплом комітету “Заслужений захисник прав людини, минуло ще не так багато часу. Та за вельми короткий період число нагороджених цією громадською організацією домінантів збільшилось не лише за рахунок іноземних гостей, а й наших земляків.

Та не тільки урочистими церемоніалами відзначається діяльність однієї з най молодших, в той же час вже вельми солідної за чисельністю організації, в якій понад 60 мільйонів чоловіків і десятки різнопланових за “географією” й спеціалізацією колективних членів.
Весна 2003 року стала для неї чи не найбагатшою за чисельністю контактів та конкретикою добрих справ і зустрічей з представниками Нового і Старого світу. Нещодавно вельми приємну звістку привіз із Страсбурга народний депутат України А.В. Раханський, який одночасно виконує на громадських засадах обов'язки комісара міжнародного комітету захисту прав людини не тільки у Верховній Раді України, але й у Європейському парламенті.
Доповівши на попередній сесії членам Парламентської Асамблеї Ради Європи (ПАРЄ) про перші здобутки Міжнародного комітету, який базується у Києві, й окресливши плани подальших його зв'язків з державами світу, А.Раханський від імені Комітету оголосив з трибуни Асамблеї запрошення бажаючим влитися в склад Міжнародного комітету у якості його постійних членів.

Час для роздумів у іноземних членів був немалим. І от на прес-конференції у Парламенті України, яку вів голова постійної делегації Верховної Ради України у ПАРЄ народний депутат Б.І. Олійник, повідомляючи про черговий етап роботи делегації у Парламентській Асамблеї Ради Європи, підкреслив її всезростаючий інтерес останньої до України. Він зазначив, що подальший розвиток контактів нашої держави і представників 44 країн, котрі входять в ПАРЄ, все активніше призводить й до розширення ділового співробітництва з громадськими організаціями України. Серед них – і названий вище Міжнародний комітет захисту прав людини.

Б. Олійник детально висловився стосовно резолюції Парламентської Асамблеї Ради Європи. “Європа та війна в Іраку”, Асамблея нагадує, що, починаючи з вересня 2002 року, вона твердо виступала проти однобічного використання сили поза рамками міжнародного права без чіткого рішення Ради Безпеки ООН. Вона погоджується з необхідністю роззброєння Іраку як вказано у резолюції 1441 Ради Безпеки ООН, але шкодує з того приводу, що війна розпочалася і висловлює свою глибоку стурбованість за долю цивільного населення, чиє життя знаходиться під загрозою небезпеки війни та висловлює жаль з приводу людських витрат як серед цивільних, так і серед військових.
Асамблея визначає, що переважна кількість країн міжнародного співтовариства виступила проти військового рішення, підтриманого тільки чотирма з п'ятнадцяти членів Ради Безпеки ООН. Асамблея, зазначається у резолюції, твердо засуджує війну в Іраку і просить уряди країн, причетних до цієї війни, покласти війні край. Рада Безпеки ООН повинна припинити війну і відновити міжнародний мир та безпеку. У випадку неможливості виконання цього завдання має бути скликана позачергова сесія Генеральної Асамблеї ООН.
Асамблея закликає Європейський Союз відіграти активну роль в процесі відновлення миру та міжнародного правопорядку. Вона висловлює впевненість, що стратегічний союз між Європою і США, який зміцнився після терористичних актів 11 вересня 2001 року, має залишатися ключовим аспектом у забезпеченні майбутнього прогресу, безпеки і демократії у світі. Асамблея закликає сторони, які причетні до конфлікту, негайно припинити бойові дії і відновити зусилля щодо розв'язання конфлікту в рамках ООН та використання їх механізмів. Вона закликає держави – члени Ради Європи інтенсифікувати зусилля з метою якнайшвидшого пошуку мирного вирішення конфлікту, припинення бойових дій в Іраку і повернення повноважень щодо врегулювання конфлікту до компетенції ООН, рекомендує відновити єдність міжнародного співтовариства, заснованого на взаємній повазі та нормах міжнародного права, докласти зусиль з метою не допустити гуманітарної катастрофи в Іраку, надати допомогу біженцям і жертвам війни...
Звичайно, у нинішній досить складній міжнародній ситуації й Міжнародний комітет захисту прав людини не може стояти осторонь іракської проблеми. У числі перших громадських організацій України він адресував на ім'я президента США ДЖ. Буша лист, у якому, зокрема, є і такі слова: “Керуючись Загальною Декларацією прав людини, а також іншими міжнародними актами та угодами, Вища Рада Міжнародного комітету захисту прав людини в ім'я життя на землі звертається до Вас з вимогою припинити війну в Іраку... Цей військовий конфлікт, початий США 20 березня 2003 року, вийшов далеко за кордони локального. Ця війна торкається усього світу. Захищаючи права кожної людини, ми захищаємо усю цивілізацію”.

Це бажання народів планети з усіх сил боротися за припинення несанкціонованих Організацією Об'єднаних Націй військових дій очолюваною США коаліцією низки країн близьке і зрозуміле і нашим землякам, чиї сини відбули до Кувейту у складі Українського батальйону хіміко-біологічного захисту. Саме тому, підкреслив І.В.Данилов, головні зусилля нашого комітету з перших же годин після початку конфлікту в Іраку спрямовуємо на якнайшвидше створення морального щита проти цієї загрозливої для усієї планети війни під “делікатною” назвою “Шок і трепет”.
На недавньому засіданні членів комітету його учасники одностайно прийняли Звернення до всіх людей доброї волі, демократичних сил Світової спільноти, керівників країн, керівництва, урядових та громадських організацій, у якому підкреслюється, що Іракська війна – це спланована трагедія, котра, зокрема, порушує й пункти Загальної декларації прав людини, прийнятої 1948 року у Нью-Йорку Організацією Об'єднаних Націй.
Міжнародний комітет захисту прав людини, зазначено у Зверненні, проводить акцію проти іракської війни “Живий щит миру”. “Протиставимо військовим авантюристам спільні зусилля усіх демократичних миролюбних сил й віру у справедливість наших дій! Зупинимо війну!”, - зазначено у Зверненні. Взяти участь у світовій акції протесту “Живий щит миру” закликаємо усіх, кому не байдужа доля нашої планети. Пропонуємо з 10 квітня вивісити кожному вікні клаптик синьої тканини – символ миру”.

Що ж ідея плідна – хай увесь світ побачить, хто саме на ділі робіть цей перший, хоч і маленький за масштабом, але крупний за громадським звучанням крок проти згубності військових конфліктів. Без сумніву, уже цей акт стане – не може не стати першим і, вочевидь, не останнім кроком до миру в усьому світі: “Люде, єднаймося у живий ланцюг проти війни - і тоді Добро обов'язково переборить Зло, у якій би масці воно не камуфлювалося!”, - ось девіз акції, підкреслили учасники цього зворушливого засідання комітету, де згенерована мало витратна по матеріалу, але глобальної важливості для нас і наступних поколінь ідея – Земля надалі може вижити тільки за умов миру на усій планеті – має велике право на життя.
Зараз, коли плановий Іракський бліц-кріг коаліція змогла реалізувати лише за три тижні, західні радіо і друковані ЗМІ все частіше публікують прогнози, які перехрещують попередні передбачення стосовно подальшої долі пост воєнного Іраку і всього світу. “Багдад впав без бою, його мешканці вітають квітами коаліцію переможців”, - одне з формулювань преси, яке спочатку не може не дивувати. Та за цим іде такий пасаж: “Схід – справа тонка, там люблять силу і негайно підкоряються їй. Вчора “батьком” іракців був Саддам Хусейн, сьогодні - Джордж Буш, кланове східне суспільство, не знаючи, що таке демократія, автоматично підкоряється найсильнішому...”.

Згідно з четвертою Женевською конвенцією, зазначає в радіо інтерв'ю координатор гуманітарних операцій від ООН Раміро Лопе де Сальва, країна, яка здійснила окупацію, повинна забезпечити дотримання правопорядку. В Багдаді ж зараз його дефіцит – починаючи від мародерства до дефіциту ліків у шпиталях – хаотичне безвладдя. Разом з цим у порядок денний стають і ще більш важливі проблеми. Провідник православної церкви патріарх Варфоломій, повідомляє Бі-бі-сі, застеріг про небезпеку протистояння між християнським та мусульманським світом внаслідок іракської війни. Духовний лідер трьохсот мільйонів православних християн також закликав надати провідну роль Організації Об'єднаних Націй у остаточному розв'язанні іракської кризи. І ці та інші гострі проблеми, які виникли й ще виникатимуть в результаті перемоги коаліції над режимом С. Хусейна, без сумніву, все швидше розростатимуться, вважають аналітики. Результати тут будуть навряд чи обнадійливими – диявольське семено ще довго родитиме густі бур'яни страху й зневіри, незалежно від всіляких доларових, стерлінгових чи євро “дощів”, котрим представники переможців обіцяють зрощувати не тільки реальні рани на іракських землях, а й окропляти моральні удари, завдані свідомості усього людства. Саме тому навіть перші паростки морального супротиву іракській та будь-якій іншій потенційній війні третього супротиву іракській та будь-якій іншій потенційній війні третього тисячоліття, не можне не підтримувати. У зв'язку з цим у Міжнародному комітеті захисту прав людини ведеться системний моніторинг іракської проблеми, “протуберанці” котрої все сильніше “піднімають тиск” у свідомості світової спільноти. Одним з кроків, який в принципі хоч трохи, але все ж таки може зміцнити нашу віру у обов'язкову перемогу Добра над Злом може й стати вищезгаданий синій прапорець у кожному вікні планети – символ миру. І не так вже важливо, у один день чи тиждень буде проведена ця, може, й наївна на перший погляд акція під умовною назвою “Живий щит миру”. Вельми важливо щоб вона пройшла у всіх усюдах планети. Без сумніву, саме тоді на Землі буде трохи легше дихати, бо таким чином, вдається швидше досягнути першого й винятково важливого результату – єдності думки усіх шести мільярдів людей планети щодо повсюдної заборони військових операцій у вирішенні будь-яких конфліктів та просторах міжнародної співпраці.


***

Від редакції:

15 квітня 2003 року до редакції газети “Демократична Україна” надійшла ось яка звістка: Міжнародний комітет захисту прав людини обрав Гусєва Олега Петровича дійсним членом цього комітету. Йому вручено Диплом-універсал й присвоєне звання “Правозахисник комітету”, дозволено носіння форми з символікою комітета (шеврон).
Щиро поздоровляємо Вас, колего!

Редакція. 
Україна,                                                 Тел./факс: +380 44 289-8359
01033, м.Київ                                        E-mail: committee@ukr.net
вул.Володимирська, 93, офіс 9.
Тепловизор Ремонт СТО