Головна › МАТЕРIАЛИ › Прес-iнформ › 15

ЗНОВУ БОРЕМОСЬ ЗА МИР

"Молодь України"№160(18589) 25.12.2003 р.


НОТАТКИ ІЗ ЗАСІДАННЯ ПРЕЗИДІЇ ЄВРОПЕЙСЬКОГО ФОРУМУ

У столиці Німеччини відбулося засідання Президії Європейського Форуму Миру (ЄПФ), у якому вперше взяла участь делегація Міжнародного комітету захисту прав людини, штаб-квартира комітету в Києві, і об'єднує десятки країн світу, в тому числі на теренах України — понад 1 мільйон 150 тисяч чоловік. Учасників засідання, які приїхали до Берліна з Канади, Польщі, Росії, Чехії, України та інших держав, привітав голова Товариства захисту прав громадян і гідності людини професор Вольфганг Ріхтер.

У ході обговорення проекту заяви Президії ЄПФ, адресованої ООН, ЄС, ОБСЄ, Європарламенту, Раді Європи, Європейському Соціальному Форуму "За Європу миру, безпеки, взаєморозуміння між народами й соціальної справедливості", оратори підкреслювали, Європа знову опинилася на роздоріжжі.

Виголошені у Паризькій Хартії 1990 року главами держав —членів ОБСЄ надії на "благополуччя, соціальну справедливість й рівну безпеку усіх наших держав" не збулися. Навпаки, як у міжнародних, так і в національних рамках йде процес ревізії Другої світової війни й післявоєнного розвитку. Країни — члени Європейського Союзу безпосередньо беруть участь в рамках НАТО у війні проти Югославії, у нападові на Афганістан, а низка з них- і в агресії США та Великобританії проти Іраку або в його окупації.

Наголошувалось на тому, що гегемоністські устремління США, натовська стратегія превентивних воєн, пов'язана зі створенням інтервенційних збройних сил ЄС, мілітаризація Європейського Союзу стали глобальною небезпекою для людства, для нинішнього й майбутнього стану нашого багатостраждального континенту.

Учасники дискусії підкреслювали, що ЄС стає молодшим партнером США. У зв'язку з цим настала необхідність всіма колами миролюбних організацій переборювати загрозливі тенденції одного центру, фактично однієї країни до силового встановлення однополярного світу. Бо системи, володарі котрих намагаються диктувати іншим країнам власні правила світового порядку, самостійно беручи на себе роль судді, небезпечні для усіх, підкреслювали учасники дискусії. Вони не можуть не породити активний спротив миролюбних сил, який стає тим більшим, чим сильніше "гегемон" давитиме на захисників мирного співіснування народів. До того ж, вона, ця егоїстична система, фактично ініціює устремління багатьох країн до надбання зброї масового знищення, пошуків інших засобів боротьби, включаючи і тероризм, сподіваючись, що тільки такими засобами вони примусять будь-якого міжнародного "гегемона" рахуватися з собою. Звичайно, у такому разі світ, враховуючи бурхливий прогрес науки і техніки, котрий створює все нові засоби знищення життя на Землі, стає дедалі хиткішим й ослабленішим. У складному розвиткові нинішньої напруженої міжнародної ситуації недалеко й до всесвітньої катастрофи, яка погубить усе і усіх, включаючи й єдину нині супердержаву-" гегемона".

Ми є свідками вельми хворобливого цивілізаційного регресу. Не тільки, наприклад, Росія, але і вся Східна Європа, зазначено далі у заяві, зазнали за останні 13 років більших народногосподарських збитків, ніж вони мали місце в результаті усієї Другої світової війни. Створюються нові "портрети" ворога. Зростає активність неофашистських правоекстремістських сил, котрим сприяють й політичні еліти. Так звані "гуманітарні інтервенції", підрив життєдіяльності Організації Об'єднаних Націй й міжнародного права, стратегія превентивних воєн викликають пряму небезпеку нового всесвітнього передвоєнного періоду...

Мир у Європі і в світі однаково не уявляється без створення нового, справедливішого миру... У заяві зазначено, що Європа покликана грати самостійну роль у світовій політиці й активно виступати за мирне співіснування народів і держав у якості високої цивілізаційної людської цінності. З цією метою затребувано Європейський Союз як рівноправне співтовариство держав, чия діяльність визначається устремлінням до солідарного і демократичного громадянського розвитку в країнах — членах ЄС, до соціальної справедливості, їхній підхід до міжнародних справ мав би визначатися активною політикою по створенню світового порядку на основі довічних принципів 00Н, міжнародного права, роззброєння й загальної рівної безпеки, устремління на ненасильницьке громадянське попередження конфліктів й мирне вирішення конкретних ситуацій.

Попередити новий розкол, підкреслюється в тексті документа, передбачає рівноправне партнерське сусідство у політиці і економіці Європейського Союзу з Росією, з усіма іншими європейськими країнами. При створенні нової європейської архітектури безпеки саме на європейських державах з урахуванням досвіду величезних жертв у світових війнах лежить велика відповідальність. На одні нинішні 15 країн — членів ЄС припадає 40 відсотків бюджету 00Н. Від них суттєво залежить реалізація вимоги відмови од застосування й загрози застосування насильства, визнання й дотримування віковічних принципів ОБСЄ й повного розпуску Варшавського договору, схильність до дотримання принципів суверенітету і територіальної цілісності держав. У якості корінного питання сьогодні перед Європою стоїть завдання створення єдиного простору рівної безпеки для усіх країн.

...Перед офісом, де проходило засідання Президії ЄПФ, члени нашої делегації не без подиву побачили незвичайну скульптуру. Одна людина у традиційній позі тримає другу, котра стоїть... на голові. "Щоб мир ніколи не перевернувся з ніг на голову", — розтлумачив нам авторський задум перекладач. Погодьмося — символічна, показова для нинішнього міжнародного клімату планети, композиція, яка, до того ж, згідно з прислів'ям, "на потрібному місці, у потрібний час". Не побачити її хіба що тільки сліпому. Та і йому, упевнений, доведуть глибокий філософський сенс цього витонченого художнього твору німецького скульптора усіма можливими у наш високотехногенний час засобами. Не можуть не довести, бо кожна людина планети має, як мовиться, духом і тілом відчувати загрозу потенціальної мілітаристської катастрофи і всіма силами боротися проти неї.

Накресленню нової програми невідкладних громадянських зусиль, які в першочерговому порядку можна і треба реалізувати в Європі і на усій планеті не тільки громадськими, а й державними засобами, було присвячене засідання Президії Європейського Форуму Миру. Воно негайно викликало великий резонан не тільки в електронних та друкованих засобах масової інформації а й під час мітингу в центрі столиці Федеративної Республіки Німеччина на вулиці Унтер дер Лінден, 6 біля університету імені Гумбольдта. На ньому, крім Вольфганга Ріхтера, виступив і професор Майкл Ходоссовський (Канада), автор книги “Глобал брутал” (“Брутальний глобалізм”), вона викликала великий резонанс уже 10 грудня 2003 року, коли в Міжнародний день прав людини голова Товариства захисту прав громадян гідності людини професор Вольфганг Ріхтер нагороди премією Товариства цього всесвітньо відомого вченого і політика.

...Уважно, із записом на диктофон, слухаючи виступ професора перед учасниками форуму, не міг не дивуватися його незвичайній енергії й потужній енергетиці: Майкл Ходоссовський доповідав без перерви понад три з половиною години, але в залі офісу Товариства пану вала зразкова тиша, навіть всюдисущі фотокореспонденти зачохлили свої "бліци" й припинили ходіння між рядами залу...

Так же активно поводився професор і в кулуарах підписував свою книгу зацікавленим читачам, давав інтерв'ю. Мені, зокрема, розповів, що його батько — росіянин, а мати — ірландка, пише книги він давно, любить виступати перед найрізноманітнішими аудиторіями що й прекрасно довів на подіумі мітингу на Унтер ден Лінден, де виступив з великим докладом "Мілітаризація міжнародної політики: неоліберальна глобалізація і імперіалістичні стратегії США"...

Президія Європейського форуму прийняла також заяву щодо солідарності з Кубою. У зв'язку зі зростаючими загрозами президія рішуче засудила заяву Європейського співтовариства від 5 червня 2003 року, направлену Проти Куби, а також недавні заяви державного секретаря Міністерства закордонних справ США Д. Болтона щодо застосування воєнної сили проти п'яти держав, в тому числі — проти Куби, якими докоряються розробки регіональних програм зброї масового знищення. Через "істотне погіршення стану прав людини міністри закордонних справ Європейського співтовариства погрожують Кубі "серйозними наслідками" і відзначають "погіршення відносин між Кубою та Європейським співтовариством".

...Два робочих дні Європейського Форуму Миру пройшли, що називається, на одному подиху, хоча деякі його засідання тривали довше запланованого часу. Я привіз додому сотні фотокадрів, на яких — неповторні сюжети спілкування єдинодумців, чиї громадське й особисте устремління націлені на одну мету — віддавати максимум зусиль на збереження миру в усьому світі. А він стає дедалі неспокійнішим. У моєму фотодосьє опинилися кадри не тільки про те, як виковується реальний загальнопланетарного масштабу щит Миру для всього світу реальними ж борцями за нього, а й які потужні баталії палають у зовнішньо спокійних дискусіях форуму, щодо нагальності реалізації задумів, котрі варто оперативно ввести а оперативну діяльність ЄПФ, аналізується досвід співпраці з рухами і угрупованнями європейських країн, формулюються пропозиції в пошуках ефективніших форм і методів діяльності ЄПФ. А роботи в цих напрямках ще чимало. Про одну незвичайну її форму розповів голова Міжнародного комітету захисту прав людини Ігор Данилов: комітет пішов на безпрецедентний крок, створюючи такі міжнародні структури: Вищу Раду голів держав світу Міжнародного комітету захисту прав людини для вирішення невідкладних, злободенних питань проведення рамкових переговорів й підписання міждержавних угод. До його складу увійдуть діючі президенти країн Старого і Нового Світу, Вища Рада Міжнародного комітету захисту прав людини в складі екс-президентів, екс-прем'єр-міністрів, екс-держсекретарів країн, Організація Безпеки Співробітництва.

Мир для народів, сказав на завершення доповіді голова комітету, не гарантований без зусиль самих народів в ім'я миру та справедливості на планеті.

Реакція залу виявилася миттєвою — щирі оплески...

Олег ГУСЄВ,
член Міжнародного комітету захисту прав людини, ,
член української делегації на Європейському Форумі Миру. 
Україна,                                                 Тел./факс: +380 44 289-8359
01033, м.Київ                                        E-mail: committee@ukr.net
вул.Володимирська, 93, офіс 9.
Тепловизор Ремонт СТО