Головна › МАТЕРIАЛИ › Прес-iнформ › 14

ЧОРНОБИЛЬ-ООН-КИЇВ

"Молодь України"№144(18573) 18.11.2003 р.

НОТАТКИ З КОНФЕРЕНЦІІ, ПРИСВЯЧЕНІЙ МІЖНАРОДНОМУ ДНЮ ОРГАНІЗАЦІЇ ОБ'ЄДНАНИХ НАЦІЙ


Перше знайомство Генерального секретаря Організації Об'єднаних Націй Кофі Аннана з керівниками Міжнародного комітету захисту прав людини відбулося в червні 2002 року під час офіційного візиту керівника делегації найбільшої в світі громадської організації в Україну. 4 червня 2002 року у Національному музеї "Чорнобиль" І. Данилов і його перший заступник Алі Резазаде біля експозиції документів про найбільшу техногенну катастрофу XX століття вручили Генсеку диплом про присвоєння К. Аннану звання "Почесний захисник прав людини" і посвідчення про його обрання дійсним членом цього комітету.

Момент, який, вочевидь, схвилював не лише мене — вручення моєї чорнобильської книги "Дамоклів саркофаг" зі статтею "На бистрині міжнародного життя" і вміщеним на її першій сторінці портретом К. Аннана я не встиг зафіксувати: сувенір тримав у лівій руці, а правицю зі словами подяки мені тис Генеральний секретар 00Н. Тут уже ніколи було знімати з плеча фотокамеру. Так я за принципом "швець без чобіт" — лишився унікального фото, хоча цю зустріч, мабуть, увічнили кінорепортери і фотокори. Сподіваюсь, після цієї публікації все ж таки поповнять мою документальну теку про цю рідкісну зустріч. А я тим часом відшкодовую її тими вельми приємними спогадами про чуйність і людяність нового героя мого фотоархіву, котрий навіть у короткі хвилини спілкування все ж встиг не тільки поздоровити автора з оперативним випуском книги, де йдеться про визначну роль нових Нобелівських лауреатів — Організації Об'єднаних Націй і її керманича, а й розпитав про моє життя-буття.

Потім я ще кілька годин працював у групі журналістів, котрі висвітлювали візит Генсека в Україну, слухав його промову у Верховній Раді України. А згодом написав нову книгу "Громи та блискавиці об'єкта "Укриття". Один з її розділів присвячений візиту оонівської делегації й починається заголовком: "Кофі Аннан: я дуже радий бути тут, в Україні". Зокрема, йдеться і про те, що ООН розробила вебсайт на тему "Україна — ООН: інформація — перший крок до виконання цілей Саміту Тисячоліття, що забезпечить нову та динамічну основу для глобального людського розвитку".

Згадую про ці непересічні перипетії дипломатичних відносин у рамках "ООН — Україна" взагалі і "Генеральний секретар ООН та Міжнародний комітет захисту прав людини", що вже другий рік працює у Києві, не випадково. Адже перші паростки тих пам'ятних контактів керівника ООН з комітетниками однієї з найбільших громадських організацій, котра вже налічує понад мільйон сто п'ятдесят тисяч членів, дають вагомі плоди не тільки в моральній, а й у діловій сферах. Ось яка телеграма надійшла із штаб-квартири ООН до київського офісу 23 жовтня, напередодні проведення комітетом з нагоди 2-річчя існування міжнародної конференції: "Міжнародному комітетові захисту прав людини, містеру Данилову.

Від імені Генерального секретаря ООН Кофі Аннана велике спасибі за вітання. Ваші добрі коментарі щодо зусиль Генерального секретаря і всього штату Організації належно оцінені. Пан Аннан залишається відданим спробам установлення й підтримки миру в усьому світі — мета, яка стає набагато легшою завдяки підтримці таких індивідумів, як Ваш. Ще раз велике спасибі за Вашу зацікавленість і підтримку Організації Об'єднаних Націй, і що знайшли час для листування з нами".

її серед перших поздоровлень зі Старого і Нового світу зачитав з трибуни конференції голова Міжнародного комітету І. Данилов. У дружніх оплесках, якими зустрінуто привітання з-за океану, відчувалась і гордість особисто причетних до прямих контактів з Головою ООН фундаторів комітету, котрі зустрілися на цьому зібранні в Будинку прийомів Президента України. А серед них були і комісари комітету — члени 42 представництв комітету в Австрії, Росії, Ірані, США, Нігерії, Гані тощо. На моїх фотоплівках зафіксовані виступи ораторів, серед яких були, зокрема, представники владних структур, народні депутати України, зарубіжні гості, найактивніші зусилля котрих спрямовані на зміцнення взаємодії нашої держави з Міжнародними організаціями у справі утвердження прав і свобод кожної людини, створення громадянського суспільства, основа якого — провідні постулати "Загальної Декларації прав людини", ухваленої на третій сесії Генеральної Асамблеї ООН 10 грудня 1948 року. Серед них, згідно з цим базовим документом, перше місце посідають свобода і рівність усіх людей у своїй гідності, правах і обов'язків ставитися, як проголошену у статті 1 Декларації, "один до одного в дусі братерства".

Оратори підкреслювали: проводячи широкомасштабну роз'яснювальну роботу щодо практичного використання статей "Загальна Декларація прав людини", комітет активно співпрацює з молоддю в освітньовиховному напрямку, здійснює соціально-реабілітаційну програму з мало захищеними верствами населення, багатодітними сім'ями, інвалідами, в тому числі — чорнобильцями, військовослужбовцями запасу, сприяє гуманізації умов утримання підлітків і дорослих у призначених для виконання покарань місцях та поверненню суспільству повноцінних громадян. Він має представника у Страсбурзі.

До сфери пріоритетних напрямків його роботи належать пошуки і реалізація шляхів розробки сумісних проектів з міжнародними організаціями Європи, Азії, Америки, Африки.

Ці сфери постійно розширюються. Як зазначено в резолюції, одноголосне ухваленій учасниками конференції, Міжнародний комітет захисту прав людини, використовуючи досвід кращих світових досягнень у забезпеченні прав свободи людини, розширення політичних та економічних масштабів діяльності громадян усього світу, вирішив створити "Всесвітню міждержавну громадянську Програму". У структурі комітету заплановано створити Вищу Генеральну Президентську Раду (ВГПР) з діючих президентів держав, а також Вищу Раду з екс-президентів, екс-прем'єр-міністрів, екс-державних секретарів країн Старого і Нового світу, а також Організацію Безпеки Сприяння забезпечення миру в усьому світі (ОБСС).

Комітет, використовуючи можливості та досвід Парламентської Асамблеї Ради Європи, пропонує об'єднати зусилля всіх його членів для спільної реалізації програми ПАРЄ щодо захисту прав і свобод людини.

На думку учасників конференції, ці плани реальні й своєчасні. До прикладу, нині вже 15 держав — членів ПАРЄ надіслали на адресу "Київ, вул. Володимирська, 93", де штаб-квартира комітету, кандидатури своїх представників. Вони вже затверджені комітетом й призначені уповноваженими з прав людини у своїх країнах. Як стало відомо з телеграм і листів, адресованих комітету у зв'язку з його ювілеєм, сюди надійшли заяви і повідомлення про бажання вступити до лав його дійсних членів низки державних і громадських діячів Старого і Нового світу.

Олег ГУСЄВ,
дійсний член Міжнародного комітету захисту прав людини 
Україна,                                                 Тел./факс: +380 44 289-8359
01033, м.Київ                                        E-mail: committee@ukr.net
вул.Володимирська, 93, офіс 9.
Тепловизор Ремонт СТО