Головна › МАТЕРIАЛИ › Додатково › Не можна допустити узурпації посади українського Омбудсмана

Юрій Кармазін: «Не можна допустити узурпації посади українського Омбудсмана інквізиторами»Голова партії Захисників Вітчизни, народний депутат України Юрій Кармазін зробив заяву «з приводу спроб влади України здійснити узурпацію посади Уповноваженого з прав людини та призначити на цю посаду особу, яка протягом останніх 11 років виконувала інквізиторські функції»

На думку Юрія Кармазіна, Уповноваженому Верховної Ради України з прав людини належить виключна роль у питаннях дотримання прав людини в Україні, він має одстоювати порушені права людини, а не лобіювати інтереси провладних структур чи Уряду. Саме тому статтею 5 Закону України «Про Уповноваженого Верховної Ради з прав людини» визначено серед низки інших вимог щодо  кандидатури на цю посаду наявність високих моральних якостей та  досвіду правозахисної діяльності.

У світлі викладеного неприйнятною є позиція 125 депутатів провладної фракції щодо призначення на цю посаду В. Лутковської, яка протягом одинадцяти років займалася діяльністю, спрямованою не на одстоювання та дотримання прав людини в Україні, а діяльністю проти громадян, діяльністю відвертого і однобічного лобіювання інтересів Уряду. Під своїми зауваженнями, коментарями державного значення та «правовими» позиціями, яких тільки протягом 2011 року було підготовлено 357, Лутковська підписувалася як Агент Уряду з питань Європейського суду з прав людини. Як може агент Уряду виступати, захищаючи права пересічних людей?Змушений констатувати, що тут наявний «конфлікт інтересів»–ситуація, за якої особа в позиції довіри має протилежні професійні або особисті інтереси,  що можуть ускладнити виконання обов'язку неупереджено.

Яскравим свідченням негативного ставлення В.Лутковської до дотримання прав людини є зауваження, подані до Європейського суду з прав людини у справі «Луценко проти України», де вона відверто ігнорує Конституцію та міжнародні договори у сфері прав і свобод людини.

На переконання народного депутата України, не є правозахисною й робота В.Лутковської у приватній юридичній фірмі «Лавринович та партнери». Тому висування її на посаду Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини суперечить вітчизняному законодавству та міжнародним стандартам.

Юрій Кармазін наголосив також на численних недоліках у роботі нинішнього агента Уряду України у Європейському суді з прав людини.  Зокрема, Євросуд у цілій низці справ звертав увагу на те, що Україна, яку представляє В. Лутковська, систематично порушує статтю 38 Європейської Конвенції з прав людини.

Те саме стосується й професійних якостей пані Лутковської на цій посаді. Кількість заяв до Європейського суду з прав людини від України невпинно зростає і на сьогодні виконання 838 його рішень не знято з контролю Комітетом Міністрів Ради Європи, тобто вони не вважаються виконаними Україною, а це понад 90 відсотків прийнятих щодо України рішень у період з 1997 до 2012 року. Порівняно з країнами, які за чисельністю населення близькі до України, кількість невиконаних рішень Євросуду є такою: ФРН – 90, Франція – 82, Сполучене Королівство – 40. Серед них залишається й невиконаним пілотне рішення «Юрій Іванов проти України» (2010), хоча термін його виконання на прохання України переносився вже декілька разів, що вперше зустрічається у практиці Євросуду.

Це має стати приводом для організації парламентської комісії, яка б дослідила питання додержання Урядом прав людини та його звіту цій сфері.

Голова партії Захисників Вітчизни наголосив, щоце не лише його власна позиція. Перший суддя Європейського суду з прав людини від України, доктор юридичних наук, професор В. Буткевич у прямому ефірі «Радіо Ера» говорив про те, що урядовий агент не захищає, а відводить Європейський суд з прав людини від того, щоб захистити права людини. Також він висловив  недовіру до морально-етичних якостей пані В. Лутковської, адже симбіоз бізнесу і захисту прав людини неможливий. Крім того, націленість                 В. Лутковської на успішне ведення бізнесу негативно відбивається на дотриманні прав людини в Україні.

У заяві привертається увага й до звернення Української Спілки ветеранів Афганістану, які висловлюють відверте обурення з приводу того, що на посаду захисника прав людини влада намагається проштовхнути ініціатора сумнозвісних законопроектів №№ 9127 і 7562, які спричинили вибух серед ветеранів і чорнобильців, адже в цих документах йшлося про скасування права на соціальний захист 27 категорій українських громадян. Тож висунення такої кандидатури – це ніж у спину ветеранам!

Народний депутат України констатував, що вже є висновок парламентського Комітету з питань прав людини, національних меншин та міжнаціональних відносин щодо неприпустимості висування кандидатури В.Лутковської на посаду Омбудсмана.

Призначення В. Лутковської на посаду Уповноваженого Верховної Ради з прав людини є не лише нонсенсом з погляду несумісності її кандидатури із основоположними критеріями, закріпленими законодавством України щодо кандидата на таку посаду, а і з точки зору міжнародної практики. Адже призначення Омбудсманом людини, яка стояла 11 років «по інший бік барикади», викличе невдоволення міжнародних спостерігачів, які  з новою силою заговорять про останні кроки до згортання усіх демократичних процесів в Україні і її повернення до тоталітаризму, що зовсім не сприятиме налагодженню відносин з Європою та усією міжнародною громадськістю.

На думку Венеціанської комісії «За демократію через право», основна вимога європейських стандартів щодо критеріїв  обрання Омбудсмана – це висока повага громадськості і відповідна репутація. Переважну більшість часу в Міністерстві юстиції України пані В. Лутковська займалася захистом держави від фізичних та юридичних осіб, права яких держава порушувала.

Юрій Кармазін закликає представників української влади, поки ще не пізно, спираючись на оцінку української громадськості, знайти компромісне рішення щодо висування такої кандидатури на посаду Уповноваженого Верховної Ради з прав людини,  яка мала б бездоганні морально-етичні якості, відповідала кваліфікаційним вимогам закону й уособлювала загальнолюдські цінності, необхідні для успішної роботи на цій посаді. 
Україна,                                                 Тел./факс: +380 44 289-8359
01033, м.Київ                                        E-mail: committee@ukr.net
вул.Володимирська, 93, офіс 9.
Тепловизор Ремонт СТО